KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12308038
*
nr 1230 8038
Sven Ernkvist
(1891-1978), Sverige
Oljemålning, Högalidskyrkan, signerad, 1942. Olja på duk, 61x48
Sven Ernkvist, svensk målare född i Skövde 1891, död 1978.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 21 januari 2019
kl 19:59:05
- Tema
21 jan
Stockholm
På Tema Stockholm den 21 januari har vi samlat Stockholmsmotiv av konstnärer som Bengt Olov Abrahamsson, Bertel Bertel-Nordström, Maria Boczewska, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Sven Ernkvist
Sven Ernkvist, svensk målare född i Skövde 1891, död 1978.
Läs mer om Sven Ernkvist
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: högalidskyrkan kyrkor motiv från södermalm olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv sven ernkvist sverige södermalm södermalmsmotiv
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:11
-
2142 Oljemålning
Anita Nilsson Billgren (f. 1942), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:14
-
5057 Oljemålning
Anthony Strüwer (f. 1942), "Good news". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:26
*
Sven Ernkvist
Sven Ernkvist, svensk målare född i Skövde 1891, död 1978.
Läs mer om Stockholm
Läs mer om Sven Ernkvist
nr 1230 8038
Sven Ernkvist
(1891-1978), Sverige
Oljemålning, Högalidskyrkan, signerad, 1942. Olja på duk, 61x48
Sven Ernkvist, svensk målare född i Skövde 1891, död 1978.
Följerätt | |
---|---|
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 21 januari 2019 |
- Tema
21 jan
Stockholm
PÃ¥ Tema Stockholm den 21 januari har vi samlat Stockholmsmotiv av konstnärer som Bengt Olov Abrahamsson, Bertel Bertel-Nordström, Maria Boczewska, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt ...Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Sven Ernkvist
Sven Ernkvist, svensk mÃ¥lare född i Skövde 1891, död 1978.Läs mer om Sven Ernkvist
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: högalidskyrkan kyrkor motiv från södermalm olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv sven ernkvist sverige södermalm södermalmsmotiv
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53 -
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:11 -
2142 Oljemålning
Anita Nilsson Billgren (f. 1942), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:14 -
5057 Oljemålning
Anthony Strüwer (f. 1942), "Good news". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:26